Звіт директора Мединського ліцею
ЗВІТ ДИРЕКТОРА МЕДИНСЬКОГО ЛІЦЕЮ ГАЛИЦЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
про свою діяльність за 2023/2024 навчальний рік
Шановні присутні!
Закінчився 2023/2024 навчальний рік, тому ми зібралися сьогодні, щоб зробити певні підсумки роботи керівника та колективу закладу.
У своїй діяльності протягом звітного періоду я як директор ліцею керувалася посадовими обов’язками, основними нормативно-правовими документами, які регламентують роботу навчального закладу: Конституцією України, Законами України «Про освіту», «Про повну загальну середню освіту», «Про основні засади мовної політики в Україні», Статутом ліцею та чинними нормативно-правовими документами у галузі освіти. Щиро дякую адміністрації ліцею, вчителям, батькам та учням, які були поруч та дякую за працю в дуже непростий час.
Свою роботу та роботу закладу представляю відповідно до чотирьох напрямків внутрішньої системи забезпечення якості освітньої діяльності, за якими оцінюють роботу навчального закладу експерти інституційного аудиту, а саме:
- Освітнє середовище закладу освіти;
- Система оцінювання здобувачів освіти;
- Оцінювання педагогічної діяльності педагогічних працівників;
- Управлінські процеси закладу освіти.
1. Загальна інформація про школу.
Мединський ліцей Галицької міської ради — заклад загальної середньої освіти, який знаходиться в комунальній власності Галицької міської ради Івано-Франківської області, має у своїй структурі дошкільний підрозділ.
Освітній процес у 2023/2024 навчальному році організовано відповідно до освітньої програми на 2023/2024 н.р. Заклад освіти здійснював свою діяльність відповідно до Статуту. Освітній процес відбувався в одну зміну. Педагогічним колективом закладу освіти проведено певну роботу щодо збереження і розвитку мережі класів. На початок 2023/2024 навчального року в Мединському ліцеї було 11 класів, з них 1-4 класів - 4, 5-9 -х класів - 5, 10-11-х класів - 2. Розпочали навчання 185 учнів з них 2 дітей на інклюзивній формі навчання,9 учнів на сімейній(домашній) формі навчання, 1 учень на індивідуальній формі навчання (педагогічний патронаж). Навчальний план 10 класу реалізує зміст технологічного профілю навчання. Вивчення предмету «Технології» здійснюється на базі Галицького МНВК. Навчальний план 11 класу реалізує зміст філологічного профілю навчання. У дошкільному підрозділі 2 групи - 35 вихованців,1 група інклюзивна.
З метою створення належних умов навчання та виховання учнів:
- ліцей на 100% забезпечений педагогічними кадрами та обслуговуючим персоналом;
-розроблено єдиний режим роботи закладу освіти;
-складено розклад уроків, графік чергування вчителів в закладі освіти та їдальні;
-організовано роботу 1 ГПД, 2 ДГ.
Однією з важливих умов для освітнього процесу є безпечне та комфортне освітнє середовище. Освітнє середовище закладу є безпечним та комфортним для учасників освітнього процесу. Ми постійно працюємо над його оновленням та покращенням.
Проте в закладі освіти залишається проблематичним облаштування території з урахуванням доступності та універсального дизайну. До закладу освіти практично не можуть потрапити дорослі і діти з обмеженими фізичними можливостями - пандус відсутній. Територія закладу огороджена, убезпечена від доступу стороннього автотраспорту, проте на території закладу є незавершене будівництво корпусів, яке сьогодні може бути «небезпечною схованкою» для дітей під час ігор. Особливу увагу потребує фасад закладу щодо проведення утеплення, плани були провести підготовчі роботи, але воєнний стан вносить свої корективи. Наш ліцей потребує модернізації харчоблоку їдальні, яка знаходиться у пристосованому приміщенні. Територія закладу є достатньо озелененою.На косіння газонів, території саду, недобудови корпусу використано матеріалів на суму 4.000 грн (позабюджетних коштів)
В навчальних приміщеннях закладу на початок навчального року здійснено ремонт. Кімнати оснащено меблями, в тому числі, в початковій школі, одномісними партами, комп’ютерною технікою – ноутбуком для вчителя (1,2,4 класи), кольоровим принтером (1 клас) та мультимедійними дошками (2,4 класи). Придбано дидактичний матеріали для 1-4 класів.
Облаштування приміщень закладу не становить загрози травмування учнів та працівників (неслизька підлога, належним чином встановлені меблі у навчальних кабінетах, не загромаджені коридори, сходові клітини). Режим прибирання забезпечує чистоту та охайність місць спільного користування, коридорів та навчальних приміщень, спортивної кімнати. Заклад освіти дотримується режиму провітрювання, є графік провітрювання.Утримання туалетних кімнат відповідає санітарним умовам. Для безпечних та комфортних умов перебування учасників освітнього процесу під час надзвичайних ситуацій, повітряної тривоги за сприяння органів місцевого самоврядування, батьківської громадськості у закладі на початок року облаштовано укриття. Здобувачі освіти та працівники ліцею обізнані з вимогами охорони праці, безпеки життєдіяльності. У коридорах та класних кімнатах наявні інструкції з охорони праці та безпеки життєдіяльності, правила поведінки в умовах надзвичайних ситуацій, плани евакуацій під час пожежі.
Педагогічні працівники протягом навчального року проводили інструктажі з безпеки життєдіяльності зі здобувачами освіти.
Усі педагогічні працівники пройшли онлайн-курс з домедичної допомоги. Відповідальні особи вчасно проходять навчання відповідно до Тематичного плану та програми навчання працівників з питань охорони праці й безпеки життєдіяльності. Класні керівники та вчителі постійно тримають під контролем своїх учнів. На кожному поверсі є чергові вчителі, класні керівники супроводжують та знаходяться разом з дітьми в їдальні. Володіють інформацією про місце знаходження дітей в позаурочний час, залучають до гурткової роботи, в разі потреби відвідують вдома, проводять індивідуальні бесіди з батьками та дітьми.
З метою запобігання травматизму та підтримання порядку на перервах, під час повітряних тривог протягом навчального року організовується чергування по ліцею вчителями. Але цей напрямок роботи ще потребує корекції і сумісних зусиль щодо покращення, а саме:
- вчителям закладу відповідально ставитись до обов’язків «Чергового вчителя» згідно «Графіка чергування вчителів по ліцею»;
- класним керівникам привчати учнів до культурної поведінки у ліцеї.
Головні завдання підготовки у сфері цивільного захисту ліцею у 2023-2024 навчальному році в основному виконані. У навчальному закладі були затверджені плани основних заходів підготовки цивільного захисту на 2023-2024 роки, уточнені Плани дій структурних підрозділів у режимах повсякденної діяльності, підвищеної готовності, надзвичайної ситуації, надзвичайного стану. Основні зусилля у розв‘язанні питань ЦЗ спрямовувалися на організацію навчання учнів та постійного складу навчальних закладів згідно з чинними програмами ЦЗ, навчання їх правилам поведінки та основним способам захисту від наслідків надзвичайних ситуацій, прийомам надання першої допомоги тощо. Підготовка з цивільного захисту учнів ліцею проводилася під час вивчення курсів «Основ здоров‘я» у 4-9-х класах; предмета – Захист України у 10-11-х класах.
На початку навчального року з усіма учасниками освітнього процесу відпрацьовано алгоритми дій у випадку повітряної тривоги. Виконано план заходів з організації безпечного освітнього середовища в умовах воєнного стану у 2023/2024 н.р., погоджений педагогічною радою №1 від 30.08.2023.
Навчальний заклад підключений до високошвидкісного інтернету (100 МБ/с), що значно покращує освітній процес у закладі і дозволяє використовувати всі можливості глобальної мережі Інтернет. З розвитком глобальної мережі Інтернет школа отримала необмежені можливості представити себе, свій колектив та його досягнення далеко за межами свого регіону. Одночасно з’явилася можливість отримувати додаткову інформацію про навчальні заклади України та зарубіжжя, переймати їх досвід для покращення якості освітніх послуг. Інтернет дозволив вести спілкування між колегами-педагогами на сторінках веб-ресурсів, обмінюватися своїми надбаннями, вирішувати наболілі проблеми, тощо. Мережа Інтернет є доступною не в усіх кабінетах ліцею.
На сучасному етапі головним завданням нашого закладу є підвищення якості освіти через упровадження інновацій, сучасних підходів до оцінювання, зокрема формувальне оцінювання, само- та взаємооцінювання, дотримання основних принципів НУШ: дитиноцентризму, педагогіки партнерства, інтеграції предметів. У зв’язку із запровадженням карантинних обмежень та військовим станом в країні цей навчальний рік був особливим і в організації і проведенні освітнього процесу. Навчання проходило як очно так і з використанням дистанційних форм щодо подолання освітніх втрат. Слід відзначити добру роботу педагогічного колективу в цьому напрямку.
Адміністрація та вчителі обрали платформи, з якими зручно і якісно проводити дистанційне навчання: робота безкоштовного веб-сервісу Google Classroom; проведення онлайн уроків за допомогою сервісу Google Meet відповідно до розкладу; спілкування в групах у Viber. Під час організації освітнього процесу для дітей, які виїхали з України внаслідок повномасштабного вторгнення російської федерації і здобувають освіту одночасно в закладах освіти країни перебування і України, ліцей в роботі керувався наказом МОН України від 15.05.2023 №563 “Про затвердження методичних рекомендацій щодо окремих питань здобуття освіти в ЗЗСО в умовах воєнного стану в Україні”. На даний час 6 учнів перебуває за кордоном. Маючи доступ до вайбер групи, вони постійно отримували навчальні матеріали та завдання. Тематичне та семестрове оцінювання вчителі проводили на основі тестувань з врахуванням поточних оцінок. Вчителі розробили розгорнуті звіти про зворотній зв’язок з учнями даної категорії за 2023/2024 н.р. Зв'язок з учнями та їх батьками забезпечено на 100%. На кінець 2023/2024 навчального року в закладі навчалося 185 учнів (з них –10 на сімейній(домашній) формі), оцінювалися досягнення учнів 5-11 класів (120 учнів). За результатами річного оцінювання слід зазначити, що високий рівень навчальних досягнень мають 9 учнів (7,47%), достатній – 34 учнів (28,22%), середній – 70 учнів (58,33%), початковий – 7 учнів (5,81%). В цілому: якість знань (високий та достатній рівні) – 35,69%. Проаналізувавши стан успішності учнів окремо по класах, робимо висновок, що в кожному класі є резерв учнів, які б могли досягти свого основного рівня. 7 учнів у навчальному закладі навчається на початковому рівні. Цей показник викликає занепокоєння серед адміністрації та педагогічних працівників закладу. Дане питання розглядалося на нараді при директорові й на засіданнях методичних об’єднань, з’ясовувались причини слабкої успішності учнів.
Простежується тенденція щодо зростання кількості учнів з достатнім рівнем навчальних досягнень, тому в наступному навчальному році необхідно звернути увагу на роботу з учнями, які мають достатній рівень знань, розвивати їх потенціал. На кінець 2023/2024 навчального року Робочий навчальний план, Освітні програми закладу виконані в повному обсязі. Команди супроводу проаналізували виконання індивідуальних програм розвитку дітей, які навчалися в інклюзивних класах та виховувалися в інклюзивній групі, програми в основному виконані, накреслено орієнтовні напрямки подальшої діяльності. Учні, які навчалися за індивідуальною формою здобуття освіти: педагогічний патронаж і сімейна, – програму засвоїли.
За наслідками навчального року високого рівня у навчанні досягли:
1-4 класи - 32 учні; 5-11 класів - 9 учнів.
1 учениця 9-ого класу отримала свідоцтво з відзнакою.
2 учениці 11-ого класу закінчили 2023/2024 н.р. із золотою медаллю.
2. Кадрове забезпечення.
У 2023/2024 навчальному році в ліцеї працювало 32 педагогічних працівники, у тому числі директор, 2 заступники директора з НВР, ВР, 2 вихователі ДГ, 2 вихователі групи 5-літок, педагог-організатор, 1 практичний психолог, 1 соціальний педагог, 1 вихователь ГПД, 2 асистенти вчителів з інклюзивним навчання ,1асистент вихователя, 1 медсестра,1 сумісник.
Педагогічні працівники мають:
* кваліфікаційні категорії: «спеціаліст вищої категорії» - 19; «спеціаліст І категорії» - 5; «спеціаліст II категорії» -6; «спеціаліст» - 2 осіб;
* педагогічні звання: «вчитель-методист» - 3; «старший учитель» - 7.
Як бачимо, якісний склад педагогічних працівників є досить високим, що дає змогу більш ефективно вирішувати педагогічні проблеми. За навчальний рік звільнень педагогічних працівників не було.
Харчування в ліцеї здійснюється приватним підприємцем Мельничук Н.І. Гарячим харчуванням було охоплено більше 65 дітей, всі вони харчувалися за кошти батьків. 9 дітей з малозабезпечених сімей, переселенців(ВПО) -1, діти-інваліди -1, діти учасників воєнних дій внаслідок російської агресії -7, які харчувалися за кошти місцевого бюджету.
В 2023/2024 н.р. в ліцеї проводились предметні олімпіади, конкурси. Брали участь у предметних олімпіадах – 32 учні, в конкурсах - 20 учнів.
Зміст методичної роботи в ліцеї та її організація відображені в розділі річного плану «Науково-методичне забезпечення системи загальної середньої освіти».
Протягом 2023/2024 н.р. були створені необхідні умови для підвищення теоретичного професійного рівня вчителів. Відповідно до накопичувальної системи всі педагоги пройшли курси в запланованому режимі.Самоосвіта і взаємоосвіта стали в колективі справжнім трендом – коли хтось із педагогів дізнається про новації, що ефективно працюють у дистанційних методиках, збирається колектив і на принципах добровільності й бажанні вдосконалюватися долучається до навчання. Також вчителі постійно займаються самоосвітою, проходячи курси та вебінари на платформах «На Урок», «Всеосвіта», «Prometeus», «EdEra», цифрове видавництво «MCFR», «EdPro» та інші, наприклад, ІФОІППО – 31; «На урок» – 4; Prometeus – 4; EdEra – 6; Всеосвіта - 3.
3. Методична робота.
Відповідно до річного плану роботи закладу у 2023/2024 н.р. педагогічний колектив працював згідно до вимог статей Конституції України, Законів України "Про освіту", "Про повну загальну середню освіту", Указів Президента України "Про заходи щодо забезпечення пріоритетного розвитку освіти в Україні", "Про Національну доктрину розвитку освіти", спрямованих на подальший розвиток освіти, створення умов для забезпечення рівного доступу до якісної освіти. Для стимулювання творчого професійного росту вчителів широко використовується можливість атестації педагогічних кадрів, яка здійснюється у відповідності з чинним законодавством, Типовим положенням про атестацію педагогічних працівників, змінами і доповненнями до нього. Головним завданням атестаційного періоду є комплексна оцінка рівня кваліфікації педагогічної майстерності, результатів педагогічної діяльності вчителів різних фахів. Важливу роль у підвищенні професійної майстерності вчителя відіграє педагогічна рада, спрямована на розвиток творчого потенціалу педагогічного колективу ліцею в цілому, а у підсумку – на розвиток і досягнення позитивних
результатів освітнього процесу, оптимального рівня навчання та виховання. На кожній педагогічній раді розглядалися питання науково-методичного супроводу організації освітнього процесу. Так у 2023/2024 навчальному році були проведені всі заплановані педагогічні ради.
Структура методичної роботи:
1.Методична рада. 2.Спільне методоб'єднання вчителів початкових класів, вихователів ГПД,ДГ. 3.Методоб'єднання класних керівників.
4.Циклічне засідання вчителів природничо-математичного циклу, трудового навчання та фізичної культури.5.ШМО вчителів суспільно-гуманітарного та художньо-естетичного циклу.6.Психолого-педагогічний семінар. За 2023/2024 н.р. було проведено 4 засідання методичної ради ліцею, метою якої було безперервне вдосконалення рівня педагогічної майстерності, ерудиції та компетентності вчителів у процесі викладання предметів. Розглядались наступні питання:
- Аналіз методичної роботи за минулий навчальний рік. Структура та напрямки методичної роботи у новому році. Обговорення та затвердження плану роботи на 2023/2024 н.р.
- Про ознайомлення з рекомендаціями Міністерства освіти і науки України щодо викладання предметів; забезпечення навчальними програмами, підручниками.
- Про огляд нормативних документів, новинок психолого-педагогічної літератури.
- Визначення змісту, форми і методів підвищення кваліфікації педагогів у 2022/ 2023 навчальному році.
- Ознайомлення з особливостями планування роботи вчителя у контексті НУШ.
- Управління процесом вдосконалення професійної компетентності педагога: - самоаналіз та аналіз відвіданих уроків «Ефективність уроку – результат організації діяльності учнів. Аналіз особливостей сучасного уроку».
- Про особливості організації освітнього процесу в умовах карантинних обмежень.
- Про взаємовідвідування презентаційних уроків.
- Про організацію проходження навчання вчителями, які у 2023/2024 будуть викладати предмети у 5 класі НУШ
- Про диференційоване навчання.
- Про підготовку та проведення предметних тижнів.
- Організація методичної роботи з учителями, які відчувають труднощі в організації навчально-виховного процесу НУШ.
- Відвідування учнями позашкільних закладів.
- Робота з обдарованими учнями.
- Про стан викладання математики у 5 класі.
- Аналіз роботи з обдарованими дітьми, аналіз участі учнів у І та ІІ етапі олімпіад з базових дисциплін, конкурсах, творчих робіт МАН
- Впровадження інтерактивних форм і методів на уроках і в позаурочний час.
- Про роботу ГПД в І семестрі.
- Заходи з управління самоосвітою педагогічних працівників.
- Про підсумки навчання з використанням дистанційних технологій
- Створення освітнього середовища навчального закладу як чинник успішної соціалізації учнів в умовах реформи освіти. Формування інклюзивного, розвивального та мотивуючого до навчання освітнього простору.
- Вивчення та обговорення нормативних документів з питання організованого закінчення навчального року. Підготовка і проведення державної підсумкової атестації.
- Про стан організації освітнього простору НУШ у 2023/2024 н.р.
- Про рівень навчальних досягнень у 2023/2024 навчальному році.
- Про стан справ щодо підготовки до засідань педагогічної ради.
Навчальна діяльність учнів.
Всі діти шкільного віку території села охоплені навчанням.
КІЛЬКІСНИЙ СКЛАД УЧНІВ
У закладі - 186 учнів, 11 класів, функціонували 1 група продовженого дня, 4 гуртки. Оцінювання навчальної діяльності учнів за ІІ семестр та рік здійснювалося відповідно до Методичних рекомендацій щодо окремих питань завершення 2023/2024 н.р., затвердженими наказом МОН України від 01 квітня 2022 р. № 290 “Про затвердження методичних рекомендацій щодо окремих питань завершення 2021/2022 навчального року”. По завершенню 2023/2024 н.р. учні 1-10-их класів переведені до наступного класу. З 11 класу випущено зі школи 21 учень.
Велика увага приділялася роботі з обдарованими дітьми.
У рамках реалізації комплексної програми розвитку освітніх галузей у Мединському ліцеї у 2023/2024 н.р.:
1.Постійно поповнювався шкільний інформаційний банк даних «Обдарованість».
2. Забезпечено участь школярів у І етапі Всеукраїнських олімпіад з базових дисциплін.
3. Учні ліцею залучалися до участі у різноманітних конкурсах.
Проте у цьому навчальному році активності школярів у олімпіадах, конкурсах заважали введення воєнного стану в Україні, повітряні тривоги.
Звіт про проведення спортивно-масової роботи за 2023/2024 н.р.
Протягом навчального року у спортивно-масовій роботі ліцею було охоплено 60 учнів. 40 учнів займалися в спортивних гуртках – волейбол, настільний теніс, шахи, міні-футбол, аеробіка, теніс, шахи.
Були проведені змагання серед вікових груп (5-6 кл., 7-8 кл., 9-11 кл), по міні-футболу, волейболу (7-8, 9-11 кл.)
Були проведені змагання з настільному тенісу серед учнів 9-11 кл., змагання «Веселі старти» серед учнів 5-6 кл.
Збірна команда ліцею приймала участь у міських районних змаганнях (серед семи ліцеїв сусідніх ТГ) з футболу. Команда ліцею зайняла третє місце.
5. Державна підсумкова атестація. Зовнішнє незалежне оцінювання.
У 2023/2024 н.р. відповідно до нормативно-правових актів, здобувачів загальної середньої освіти звільнено від проходження державної підсумкової атестації (Законом України “Про внесення змін до деяких законів України щодо державної підсумкової атестації та вступної кампанії 2024 року” від 08.11.2023 року №3438-ІХ, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26 січня 2023 року за №167/39223,) здобувачі освіти, які завершують кожен рівень повної загальної середньої освіти звільняються від проходження державної підсумкової атестації. У відповідній графі додатку про освіту робиться запис “ звільнений (а)”. Режим воєнного стану вніс свої корективи. У 2023/2024 н.р. 21 учень 11 класу звільнений від проходження ДПА. Наказом МОН від 21.12.2023 №1547 затверджено Порядок проведення національного мультипредметного тесту. Наказом МОН від 29.12.2023 №1581 “Деякі питання проведення у 2024 році національного мультипредметного тесту” встановлено, що НТМ буде проведено у формі комп'ютерного тестування з 14 травня до 19 липня. Окремі випускники були вчасно зареєстровані на проходження НТМ - 2024. Це дає змогу їм на право вступу до вищих навчальних закладів. Бажання складати НМТ виявили 9 учнів.
6. Виховна та позакласна робота.
Педагоги закладу глибоко усвідомлюють, що соціальна адаптація учнів, розуміння ними своїх прав та свідомого виконання обов’язків у значній мірі залежить від правильно визначених та обраних шляхів реалізації виховного процесу. Тому пріоритетними питаннями у виховній роботі закладу залишається забезпечення всебічного розвитку особистості, сприяння її самовихованню й самореалізації, спрямування їх у своїй діяльності керуватися загальнолюдськими цінностями, глибоко розуміти традиції свого народу.
Уся виховна робота у ліцеї у 2023/2024 н.р. була спрямована на виконання річного плану. Педагогам рекомендується організовувати освітній процес з урахуванням воєнної ситуації у населеному пункті (очне, дистанційне).В умовах воєнного стану освітні, навчальні програми та навчальний план рекомендується виконувати, ущільнюючи навчальний матеріал, організовуючи самостійну навчальну діяльність учнів, додаткові консультації з використанням технологій дистанційного навчання. Це визначено наказом МОН від 01.04.2022 року №290 “Про затвердження методичних рекомендацій щодо окремих питань завершення 2021/2022 навчального року”. Окрім здійснення навчального процесу, постійної уваги потребує й психологічна підтримка дітей, тому перевантажувати дітей у таких умовах неправильно. Планування виховного процесу учнів Мединського ліцею, змісту, форми роботи, засобів педагогічного впливу, прийомів залучення учнів до діяльності і спілкування були визначені завданнями Програми «Основні орієнтири виховання учнів 1-11 класів загальноосвітніх навчальних закладів», та низкою нормативно-правових актів, зокрема: загальною декларацією прав людини; декларацією прав дитини; конвенцією про права дитини, прийнятою Генеральною асамблеєю Організації Об'єднаних Націй 20 листопада 1959 року; всесвітньою декларацією про забезпечення виживання, захисту і розвитку дітей; листом МОНУ від 24.08.2023 року №1/12702-23 “Щодо організації виховного процесу в закладах освіти у 2023/2024 навчальному році,” Конституцією України, Законами України.
Виховання – багатогранний і складний процес, значення якого неможливо переоцінити. Він передбачає формування у дитини єдиної системи цінностей і соціальних компетенцій. А це і ставлення до себе і своїх батьків, відношення до природи, суспільства, своєї країни тощо. Проблемним питанням, над яким я працюю є: виховання в учнів здорового способу життя, розвиток і збереження народних традицій, збереження чистоти та порядку школи, села, регіону. Метою виховної роботи у Мединському ліцеї є формування громадянина України – носія цінностей та загальнолюдських надбань. Головним завданням є національно-патріотичне виховання молоді на засадах загальнолюдських, полікультурних, громадянських цінностей. Пріоритетними напрямками є формування гармонійно розвиненої і національно свідомої особистості, здатної до саморозвитку, наділеної глибокою громадянською відповідальністю, високими духовними якостями, родинними і патріотичними почуттями.
Виховна робота в ліцеї передбачала реалізацію наступних завдань:
- Формування в учнів правової свідомості, виховання громадської відповідальності, культури поведінки та свідомої дисципліни.
- Виховання відповідального ставлення до навчання та до праці, розширення кругозору й підготовка до свідомого вибору професії.
- Формування в учнів естетичної культури, розвиток умінь створювати прекрасне навколо себе, розвиток художніх здібностей і талантів дітей.
- Виховання в учнів політичної свідомості, розвиток суспільної активності, формування основ громадянського світогляду.
Для реалізації цих завдань в ліцеї був розроблений план виховної роботи, що охопив усі напрямки виховання. Було систематизовано організацію та участь у календарних, традиційних шкільних святах, заходи, конкурси щодо зміцнення моральності та утвердження здорового способу життя.
Всебічний розвиток людини, що є головною метою виховання, охоплює розумове, моральне, трудове, естетичне й фізичне виховання в їх нерозривному зв’язку, взаємозалежності та взаємозумовленості. Кожен з цих напрямків має свій зміст і завдання:
- Озброєння учнів знаннями основ наук; формування наукового світогляду; оволодіння основними розумовими операціями; вироблення вмінь і навичок культури розумової праці.
- Формування в учнів моральних понять, поглядів і переконань; виховання моральних почуттів; вироблення навичок і звичок моральної поведінки.
- Психологічна підготовка особистості до праці; практична підготовка до праці до свідомого вибору професії.
- Формування естетичних понять, поглядів і переконань; виховання естетичних почуттів, потреби і здатності створювати прекрасне в житті та мистецтві.
- Виховання здорової зміни, бажання спілкуватися про своє здоров'я, постійно займатися фізичною культурою і спортом. Підготовка до захисту Вітчизни, оволодіння для цього прикладними видами спорту. Підготовка до фізичної праці, виховання працездатності.
Формами організації виховної діяльності за 2023/2024 н.р. у ліцеї були:
Відповідно до Указу Президента України №143/2022 «Про загальнонаціональну хвилину мовчання за загиблими внаслідок збройної агресії росії проти України» у закладі щоденно о 09.00 проводиться загальнонаціональна хвилина мовчання,
- традиційні українські свята: «Свято Миколая», «Різдвяні свята», «Андріївські вечорниці», «Зустріч Весни – Стрітеня Господнього», «Великодні писанки», «День матері», «День вишиванки» (1-4, 5-8, 9-11 класи )
- святкування міжнародних днів: день води, міжнародний день сім'ї, Всесвітній день Землі, день захисту дітей, Всесвітній день навколишнього середовища, Міжнародний день толерантності (1-4, 5-8, 9-11 класи )
- професійні свята: день Знань, День працівника освіти (1-4, 5-8, 9-11 класи )
- державні, національно-патріотичні свята: «День Соборності України», «День Герба», «День Прапора»; «День Державного Гімну», «День Єдності», «День пам’яті та примирення», «День Конституції України», «День незалежності», «День Гідності та Свободи», «День української мови та писемності», «День захисників України» (1-4, 5-8, 9-11 класи )
- конкурси-виставки: «Новорічна композиція», «Космічні фантазії» (5-7 кл.)
- заходи з вшанування пам’яті воїнів-односельчан, які боролися за незалежність в Другій світовій війні; які воювали від початку повномасштабного вторгнення російської федерації в Україну; День Героїв Небесної Сотні, День чорнобильської трагедії, День пам’яті жертв Голодомору (9-11кл.) вчитель історії: Бойчук О.Ф.
- Цікаві пізнавальні екскурсії до м.Яремча: музей, водоспад, дім святого Миколая (7кл.); екскурсія до Парку Землі, екскурсія до Івано-Франківська (9-кл); екскурсія на фільм «Мавка» (5,7кл), відвідування Галицького парку (учні, які брали участь в конкурсах).
- Акції: «Цікаве дозвілля – чисте довкілля» або «Подаруй використаним речам друге життя», «Подаруй книгу шкільній бібліотеці», «Зробимо Україну чистою» (6-8 класи), акція посади квіти на шкільному подвір’ї (8-11 кл.); благодійні акції: «Від серця до серця», «Благодійний ярмарок - допомога ЗСУ»(1-11 класи)
- Тематичні свята: «Золота осінь» свято – виставка учнівських робіт, свято Миколая, Новорічні ранки та вечори (1-4 класи) «Наші хлоп’ята – справжні козачата» (4 класи), майстер-класи виготовлення писанок у «Великодній кошик» (2-5 класи), останній дзвоник для 1-11 класів.
- Змагання з різних видів спорту серед юнаків та дівчат в рамках шкільної спартакіади в період 2023/2024 н.р.: міні-футбол, волейбол, теніс, легка атлетика, Всеукраїнська дитячо-юнацька військово-патріотична гра «Сокіл» («Джура») (5-11 кл), вчителі фізичної культури, «Захисту України»: Бойчук І.В., Пікуляк М.В.
Участь у обласних конкурсах: фольклорно-етнографічних колективів (народна драма «Коза» (Мисів І.М.), образотворче мистецтво (Куцоконь М.М., Онофришин А.М.).
Виховна робота була спрямована на виконання індивідуального плану під час воєнного стану та календарного плану роботи. Було доопрацьовано систему заходів для дистанційної співпраці з батьками, учнями, методичної роботи та самоосвіти.
8. Соціальний захист.
Основною метою роботи соціального педагога є створення сприятливих умов для особистісного розвитку дитини (фізичного, соціального, духовно - морального, інтелектуального), надати їй комплексної соціально - психолого-педагогічної допомоги у саморозвитку та самореалізації в процесі соціалізації, а також захист прав дитини (соціальний, психолого-педагогічний та моральний) у її життєвому просторі.
На початку навчального року, протягом вересня, було складено соціальні паспорти класів і на їх основі складено соціальний паспорт ліцею.
Кількість дітей пільгових категорій: дітей з малозабезпечених сімей –9; дітей-інвалідів – 1; діти учасників бойових дій – 7; діти внутрішньо переміщені (ВПО) - 1; діти з особливими освітніми потребами (ООП) – 4.
Відповідно до рішенні міської ради «Про організацію харчування учнів закладів загальної середньої освіти та вихованців закладів дошкільної освіти Галицької міської ради у 2024 році», організувати безкоштовне харчування за рахунок коштів бюджету міської територіальної громади учнів пільгових категорій, а саме: дітей з малозабезпечених сімей –9; діти, учасників бойових дій – 7; діти, внутрішньо переміщені (ВПО) - 1; діти, з особливими освітніми потребами (ООП) – 4, діти - інваліди - 1. Загальна кількість дітей пільгових категорій, які харчувалися безкоштовно - 22.
Велика увага приділяється організації профілактичної роботи з попередження девіантної поведінки. Протягом року обстежено житлово-побутові умови учнів схильних до девіантної поведінки. Проведено профілактичні бесіди як з учнями так і з їхніми батьками.Недоліком у вихованні школярів сьогодні є недостатня робота з підвищення моральності й культури поведінки учнів у школі й за її межами. Більшість учнів 5-11 класів потребують формування міжособистісних стосунків. У багатьох дітей не сформоване правильне розуміння культури зовнішнього вигляду, який відповідав би їх віковим особливостям. Деякі підлітки мають низький рівень культури поведінки в громадських місцях. Вирішення цієї проблеми, зокрема соціалізації вихованців, повинно у новому навчальному році стати для педколективу, батьків та громадськості пріоритетним і не завершуватися по закінченню терміну проекту. У лютому 2024 року проаналізоване питання відвідування учнями школи. Ведеться систематичний контроль за відвідуванням учнями навчального закладу та подання інформації директору ліцею. У кожному класі ведеться журнал обліку відвідування учнями занять, у яких класні керівники позначають причину відсутності учнів та підтверджують довідками відсутність учнів на уроках.
За результатами перевірки встановлено, що відвідування за I семестр 2023 навчального року становить: 51.2 % (загальна кількість відсутніх); 21.0 % (хворих); 30.2 % ( по поважній причині); % (без поважної причини).За результатами перевірки встановлено, що відвідування за II семестр 2023/2024 навчального року становить: 68.3% (загальна кількість відсутніх); 38.3% (хворих); 30.0%( по поважній причині); % (без поважної причини ).
Консультування учнів з низьким рівнем адаптації, учнів старшокласників з питань вибору майбутньої професії.
Проведення бесід та консультацій з учнями про сенс людського життя і цінність особистості: «Моє «Я»», «Як подолати депресію?», «Як покращити свій соціометричний статус в класному колективі?», «Я і мої однокласники», «Етика взаємовідносин між юнаками та дівчатами».
Зв’язки з громадськістю.
- Відвідування сімей, що опинилися в складних життєвих обставинах.
- Співпраця з працівниками Ювенальної превенції, служби у справах дітей.
9. Співпраця з батьками.
Виховання учня у школі і сім'ї – щоденний нерозривний процес. Тому педагогічний колектив працює у тісній співпраці з батьківським колективом з метою створення найсприятливіших умов для розвитку школяра. Батьки є соціальним замовником школи, а тому беруть активну участь у освітньому процесі. Члени батьківського активу, який очолює Ницак О.В., брали активну участь у організації й проведенні загальношкільних батьківських зборів, в проведенні поточного ремонту, у вирішенні нагальних шкільних проблем. Вони є учасниками позакласних заходів, пов’язаних зі світом захоплень, родинними святами.
Класні керівники тісно співпрацюють з сім'ями своїх вихованців: відвідують дитину вдома, спілкуються з родиною. Свої спостереження заносять до щоденника психолого-педагогічних спостережень.
10. Збереження і зміцнення здоров'я учнів та працівників.
Медичне обслуговування учнів та працівників закладу організовано відповідно до нормативно-правової бази.
Для медичного забезпечення учнів та вчителів, працівників у закладі обладнано медичний кабінет, де працює шкільна медична сестра Пікуляк О.Ф.Щорічно діти проходять медичне обстеження. Відповідно до результатів медичного огляду дітей, на підставі довідок лікувальної установи формуються спеціальні медичні групи, а також уточнені списки учнів підготовчої, основної групи та групи звільнених від занять фізичною культурою на навчальний рік. Відповідно до цих списків видається наказ по школі.
Медичне обслуговування працівників ліцею здійснюється на базі Галицької центральної районної лікарні. Вони щорічно проходять медичний огляд до початку нового навчального року. Кухар проходить медогляд 2 рази на рік. На проходження медичного огляду кожному працівнику виділяється 2 дні. Проходження медогляду фіксується у медичних книжках відповідного зразка, які зберігаються у медсестри закладу.
11. Стан охорони праці та безпеки життєдіяльності.
Робота з охорони праці, безпеки життєдіяльності, виробничої санітарії, профілактики травматизму дітей у побуті та під час навчально-виховного процесу визначається в діяльності педколективу як одне з пріоритетних завдань і проводиться відповідно до Законів України «Про охорону праці», «Про дорожній рух», «Про пожежну безпеку», Державних санітарних правил і норм улаштування, утримання загальноосвітніх навчальних закладів та організацій навчально-виховного процесу й інших численних нормативних актів, які регламентують роботу школи з цих питань. Стан роботи з охорони праці, техніки безпеки, виробничої санітарії під час освітнього процесу в ліцеї знаходиться під щоденним контролем адміністрації закладу.
Відповідальна за організацію роботи з охорони праці та безпеки життєдіяльності – заступник директора з навчально-виховної роботи.
На початку навчального року, напередодні канікул та святкових днів проводяться інструктажі з безпеки життєдіяльності серед учнів, відпрацьована програма вступного інструктажу. Регулярно відбуваються цільові інструктажі з учнями перед екскурсіями, походами, спортивними змаганнями. У школі в наявності необхідні журнали з реєстрації всіх видів інструктажів з питань охорони праці. Кожна класна кімната, кабінет, майстерня, спортивна кімната має необхідний перелік документації з питань безпеки життєдіяльності. Також у приміщеннях закладу розміщено кілька стендів по безпечній поведінці. Питання охорони праці та попередження травматизму неодноразово обговорювалися на нарадах при директорові. Вивчаючи стан травматизму серед учнів, можна відмітити, що в навчальному закладі здійснюється належна робота щодо попередження нещасних випадків, створення безпечних умов навчання. Разом з тим залишаються високими показники травматизму дітей в побуті. В ліцеї розроблено низку заходів щодо попередження травматизму учнів, проведена відповідна робота з учителями. Причини виникнення травм з’ясовуються, аналізуються, відповідно до цього складаються акти та проводяться профілактичні заходи.
Питання з безпеки життєдіяльності учнів під час літніх канікул, у побуті й громадських місцях, на вулиці обговорювалися на класних годинах в останній тиждень навчального року.
Станом на вересень кожного року всі учні ліцею проходять медичний огляд лікарями-фахівцями із лабораторними дослідженнями, що підтверджується медичними довідками. Щомісячно учні 1-11 класів проходять перевірку на педикульоз. Захворювання педикульозом в школі немає.
Постійно здійснюється контроль роботи систем забезпечення життєдіяльності будівлі закладу. Оформлюються акти громадсько-адміністративного контролю з охорони праці між адміністрацією та профкомом ліцею. Будівля школи та приміщення закладу, забезпечені первинними засобами пожежогасіння: вогнегасниками, пожежним інвентарем (ящиком з піском тощо). Вогнегасники наявні, перезаряджені, розміщені у легкодоступних місцях, які унеможливлюють їх пошкодження. Є потреба у придбанні пожежної шафи, яка укомплектована згідно вимог. По всій школі розміщені плани евакуації у разі небезпеки чи аварії.
Згідно санітарних, пожежних норм і правил, школою отримані акт готовності закладу до нового навчального року, акт опору ізоляції та контуру заземлення.
Відповідно до Закону України “Про охорону праці” і Кодексу законів про працю України розроблено і затверджено посадові інструкції з охорони праці для всіх працівників школи. Проведено інструктажі з працівниками і учнями з техніки безпеки. Проведено вступні інструктажі з охорони праці. Проведено первинні інструктажі з охорони праці на робочому місці.
12. Фінансово-господарська діяльність.
Будівля школи здана в експлуатацію в 1999 році. Але не зважаючи на певний вік та зношеність, адміністрація закладу разом з колективом постійно працює над удосконаленням матеріально-технічної бази, підтриманню її у робочому стані. Фінансування потреб ліцею здійснюється коштами бюджетів різних рівнів та з різних приватних джерел. Протягом навчального року систематично здійснювалася виплата заробітної плати, надбавок, доплат працівникам закладу. Вчасно здійснювалися бухгалтерією проплата за спожиті школою енергоносії. Впродовж навчального року систематично здійснювалася виплата заробітної плати, авансу.
Адміністрація ліцею систематично звертається до всіх рівнів виконавчої влади з проханням виділити кошти на добудову незавершеного будівництва корпусів ліцею, однак питання не вирішено. Також у процесі вирішується оновлення обладнання шкільної їдальні.Завдяки участі команд ліцею у проєктах ШГБ Галицької міської ради за підтримки DECIDE спортивна кімната закладу оновилася сучасними тренажерами для зміцнення здоров'я.
Адміністрацією ліцею приділяється достатньо уваги естетичному вигляду навчального закладу. Коридори, вестибюль закладу поступово поповнюються новими стендами, активно проводиться робота по озелененню території. Подвір’я ліцею завжди прибране, доглянуте.
Постійно ми отримуємо підтримку з боку батьків, підприємців, відділу освіти :
- це отримання електричного обігрівача для ДГ, отримання фарби для фарбування коридорів, туалетів, сходових, дитячого майданчика;
- миючих і дезинфікуючих засобів для утримання приміщення школи відповідно санітарно-гігієнічних норм;
- інвентаря (відер, віників, граблів, лопат для снігу та штикових);
- придбання ліків для медичного кабінету ліцею.
13. Управлінська діяльність.
Управлінську діяльність у закладі освіти здійснюємо за принципами демократичності, відкритості, активності та ініціативності, цілеспрямованості, поєднання колегіальності з персональною відповідальністю, науковості, гуманістичної спрямованості, оперативності та гнучкості, конкретності, перевірки фактичного виконання прийнятих рішень тощо.Управління ліцеєм здійснюється згідно річного плану роботи закладу, плану внутрішкільного контролю і планів виховної роботи класних керівників. Така система планування, що відпрацьована у закладі і заснована на взаємодії всіх ланок, підрозділів та учасників освітнього процесу, забезпечує координацію їх діяльності, єдність вимог, контролю та взаємоконтролю в процесі роботи, сприяє досягненню ефективності та вдосконаленню, забезпечує планомірний розвиток освітньої установи.
У навчальному закладі в наявності усі нормативно-правові документи, що регламентують діяльність загальноосвітнього навчального закладу. З підключенням ліцею до мережі Інтернет стало можливим користуватися матеріалами сайтів Міністерства освіти і науки України, відділу освіти, сайтами обласного інституту післядипломної освіти, інших закладів освіти, що дає можливість оперативно й мобільно користуватися достовірною інформацією вчителям і адміністрації ліцею, вчасно знайомитися з новими документами та їх проектами.
Контроль - це важлива, складна та об’єктивно необхідна функція управління. У школі ефективність здійснення контролю зумовлює якість реальних і подальше прогнозування бажаних показників розвитку закладу освіти, його освітнього процесу та діяльності всього шкільного колективу. Контроль дозволяє тримати в полі зору управління найважливіші питання ліцею, своєчасно реагувати на відхилення від норми та на негативні явища, знаходити невикористані резерви, підтримувати оптимально трудову атмосферу в колективі. У закладі адміністрацією використовується багато різних форм контролю за станом освітнього процесу і, в першу чергу, таких традиційних як вивчення викладання стану предметів та виконання навчальних планів та програм, перевірка класних журналів, зошитів тощо. Аналіз результатів внутрішкільного контролю знаходить відображення у рішеннях педагогічної ради ліцею, відповідних наказах по навчальному закладу. Крім контролю за рівнем знань та навчальних досягнень учнів проводяться систематичні дослідження стану відвідування занять та стану навчальної дисципліни. За результатами моніторингу адміністрація ліцею приймає певні управлінські рішення щодо конкретних учителів та учнів.
Враховуючи сучасні вимоги, стиль керівництва закладом більш близький до демократичного, так як більшість рішень приймаються на основі врахування думки колективу й інтересів справи, створюється такий мікроклімат, коли успіхи кожного сприймаються позитивно, ініціатива й самостійність підтримується, повноваження делегуються. Як директор ліцею у роботі з працівниками дотримуюся партнерського стилю керівництва. Проблеми обговорюються й виробляються різні варіанти рішення, з них обирається найбільш оптимальний, затверджується і в подальшому здійснюється. Основними формами спілкування є наради, індивідуальні бесіди, інформування. Контроль здійснюється не заради пошуку винних, а заради позитивного кінцевого результату. На моє переконання, завдяки такому стилю керівництва у закладі залишається мінімум агресивності, наявне творче вирішення справ; переважають такі методи керівництва як порада, особистий приклад, похвала; ставлення до людей – шанобливе, вимогливість поєднується із справедливістю, спілкування ввічливе, поважливе, рідко з наказом. У зв'язку з цим я надаю колегам більше самостійності, відповідно їхній кваліфікації і характеру роботи, створюю необхідні умови для самореалізації. У кожному зі своїх підлеглих бачу, насамперед, особистість у всьому розмаїтті її людських якостей і властивостей. Таких якостей у адміністративній роботі вимагаю не тільки від себе, а й від своїх заступників.
Відповідно до мети головними завданнями роботи ліцею в 2024/2025навчальному році стане: продовження працювати у 1-7 класах згідно Концепції «Нова українська школа»; формування та розвиток ключових компетентностей школярів; організація та управлінський супровід профільного навчання в старшій школі за новими навчальними планами та навчальними програмами для 11-річної старшої школи, допрофільної підготовки учнів 8-9-их класів; здійснення моніторингу якості освітнього процесу; покращення роботи щодо відбору та занять з обдарованими дітьми; ефективне застосування у навчально-виховному процесі тестових технологій; використання ІКТ в навчально-виховному процесі та управлінській діяльності; відповідність мети і завдань методичної служби кінцевим результатом навчальної і виховної діяльності педагогічного колективу; врахування при організації освітнього процесу в закладі національних та регіональних особливостей, традицій; стимулювання творчих пошуків вчителів; пошук педагогічних та методичних інноваційних шляхів та впровадження їх у педагогічну діяльність; охоплення всіх учителів різними формами методичної роботи; спрямування методичної роботи на розширення кругозору і підвищення компетентності педагогів, їх наукового та професійного рівня; вважати й надалі принцип діагностики основною формою покращення методичної роботи; шукати нові форми і шляхи для виявлення та розвитку здібних і обдарованих дітей; орієнтування всіх сфер освітньої діяльності на формування в учнів критичного мислення, здатності виробляти власну точку зору та поважати точку зору інших; всю виховну роботу проводити в тісній співпраці з батьками та громадськістю села, орієнтуючись на досягнення народної педагогіки; більш ефективно працювати з різними громадськими організаціями села та міста.
Для вирішення цих та інших завдань необхідна кропітка робота всього колективу працівників закладу, єдність та взаємодія, взаєморозуміння всіх ланок діяльності ліцею, конкретно обґрунтовані, цілеспрямовані дії керівництва закладу та педагогічного колективу, чітка реалізація поставлених проблем, про які йшлося вище. Нова українська школа має намір стати «школою компетентностей» для сучасного учня, бо включає знання, уміння та ставлення, засновані на ціннісній платформі.Отож інтегрування в Європейську систему цінностей — основне завдання закладу освіти на сучасному етапі. Головні напрями модернізації роботи з учнівською, батьківською та педагогічною громадськістю, в основі якої – ідея всебічного й гармонійного розвитку особистості як найвищої загальнолюдської цінності. Вона передбачає постійне вдосконалення сутнісних сил людини, забезпечення її конкурентоспроможності та мобільності, формування свободи думки та дії, усвідомлення гордості за свою державу, й на цій основі – підвищення рівня розвитку всього суспільства.У зв'язку з цим ліцей продовжуватиме працювати над науково-методичною проблемою: «Формування конкурентноспроможної особистості шляхом упровадження інноваційних освітніх технологій».
Підсумки діяльності ліцею за минулий навчальний рік. За 2023/2024 навчальний рік заклад продемонстрував наступне:
- освітній процес у ліцеї має тенденцію до розвитку;
- управлінська діяльність закладу спрямована на вдосконалення освітнього процесу, підвищення його ефективності;
- заклад підтримує свій позитивний імідж;
- створюються умови для виявлення і розвитку навчально-пізнавальних і творчих інтересів, здібностей і потреб учнів;
- покращується ресурсна база закладу;
- виховна робота сприяє вихованню національної свідомості, громадянської активності учнів, розвитку їх творчого потенціалу.
Плани на наступний 2024-2025 навчальний рік:
Стратегічними об’єктами визначено:
- Виготовлення проєктно-кошторисної документації щодо капітального ремонту теплотраси.
- Капітальний ремонт укриття у корпусі дошкільного підрозділу ліцею.
- Облаштування ресурсної кімнати.
- Поточний ремонт приміщень, вбиралень;
- Благоустрій спортмайданчика.
Перспективними завданнями є:
- Створення безпечного комфортного освітнього середовища.
- Інноваційна діяльність закладу.
- Дотримання педагогами принципів академічної доброчесності, критеріїв оцінювання навчальних досягнень учнів.
- Забезпечення відповідності семестрового та річного оцінювання рівню ДПА.
- Забезпечення результативної участі учнів в обласних олімпіадах, конкурсі-захисті МАН, академічних конкурсах.
- Покращення та забезпечення результативної участі учнів в обласному етапі конкурсів знавців української мови ім. П. Яцика та учнівської молоді ім. Т. Шевченка.
- Впровадження активних, цікавих, новітніх форм проведення виховних годин (квести, флешмоби, ігри тощо).
- Спільно з представниками учнівського самоврядування здійснити корекцію річного плану роботи ліцею (відмінити неактуальні заходи), залишивши практичні, інноваційні заходи.
- Посилити заходи щодо попередження дитячого травматизму шляхом демонстрації відеороликів, практичного відпрацювання дій в надзвичайних ситуаціях.
- Забезпечити дотримання Правил поведінки здобувачів освіти.
- Психологічний супровід дітей з особливими освітніми потребами та їх сімей.
- Проводити антибулінгову політику.
Отож, аналіз зроблено, чітко визначено траєкторію руху щодо створення безпечних умов перебування учнів, педагогів, батьків у закладі. Як керівник намагалася системно аналізувати проблеми, бачити перспективу, прогнозувати результати, забезпечувати постійний рух вперед.
Висловлюю щиру подяку за співпрацю:
- учням – за бажання вчитися, значні здобутки у олімпіадах та конкурсах;
- учителям – за творчість та любов до своєї професії, самовіддану щоденну працю;
- батькам – за допомогу, розуміння, підтримку. Сподіваюсь на подальшу плідну співпрацю;
- технічному персоналу за їх щоденну працю, за чистоту в навчальному закладі та на території ліцею.
Незважаючи на те, що навчальний рік був наповнений безпрецендентними викликами та проходив в умовах правового режиму воєнного стану, ми разом з вами впоралися. Бажаю всім миру, злагоди, взаєморозуміння. Щиро сподіваюся, що в наступному навчальному році ми з вами зможемо подолати всі негаразди.
Щиро вдячна за співпрацю!