Положення Шкільної країни «Дивосвіт»
ЗАТВЕРДЖЕНО
на загальношкільній учнівській конференції
«______» ______________ _____ р.
Положення
Шкільної країни «Дивосвіт»
Мединського ліцею
Сучасні умови розвитку суверенної, демократичної, правової держави вимагають формування якісно нового громадянина, здатного включитися в демократичні процеси, його адаптації до вимог сьогодення з урахуванням світових стандартів та зразків, підготовки до самостійного життя та використання свого потенціалу в інтересах суспільства, держави. Важливою складовою у вирішенні цих проблем є учнівське самоврядування, яке створюється і діє в навчальних закладах на основі цього Положення.
Дане Положення регламентує діяльність Шкільної країни «Дивосвіт» Мединського ліцею.
- Загальні положення
- Шкільна країна «Дивосвіт» – добровільне об’єднання учнів, діяльність яких спрямована на участь в управлінні справами свого колективу, організації його життя, формуванні соціальної й громадянської активності та цивільної відповідальності особистості, вихованні управлінської культури. Шкільна країна «Дивосвіт» сприяє формуванню вмінь учнів у сфері самопізнання, самоствердження, самовизначення, самовиховання, самореалізації.
- Шкільна країна «Дивосвіт», як процес організації учнями життєдіяльності свого колективу, керується Конституцією України, Законами України «Про освіту», «Про загальну середню освіту», «Про позашкільну освіту», «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про молодіжні та дитячі громадські організації», рішеннями органів управління освіти, у підпорядкуванні яких перебуває навчальний заклад, Статутом навчального закладу та цим Положенням.
Учнівське самоврядування має варіативний характер; здійснюється на рівні як навчального закладу, так і класу.
-
- Мета та завдання учнівського самоврядування
Мета: розвиток соціально зрілої, творчої, ініціативної особистості та реалізація її лідерського потенціалу й набуття досвіду в управлінській діяльності.
Завдання:
- Створення умов для формування і розвитку соціально активної, життєво компетентної особистості, лідера, здатного до управління й організації діяльності колективу.
- Формування й розвиток соціально активної, гуманістично спрямованої, національно свідомої особистості, з активною громадянською позицією, готової до самореалізації, розбудови і захисту своєї держави.
- Запровадження демократичної системи учнівського самоврядування в заклад та вироблення механізму їх взаємодії і координації.
- Забезпечення і захист прав, інтересів дітей та молоді, формування у них правової й загальної культури.
- Широке залучення учнів до соціально корисної діяльності.
- Стимулювання розвитку й реалізації лідерського потенціалу юнаків та дівчат у різних сферах їх життєдіяльності.
- Підтримка ініціатив творчих об’єднань щодо вдосконалення навчання й виховання дітей та молоді, організації їх дозвілля.
- Підготовка молоді до майбутньої участі в керівництві державними та суспільними справами, реалізації набутих знань, умінь і навичок управлінської діяльності.
-
- Принципи та функції учнівського самоврядування
Принципи:
- колегіальності у прийнятті рішень;
- персональної відповідальності;
- наступності і змінності активу;
- гуманізації;
- демократизації;
- зв’язку виховання з реальним життям;
- розвитку ініціативи й самодіяльності учнів;
- врахування інтересів та потреб особистості;
- системності;
- диференціації й індивідуалізації;
- конкретизації.
Функції:
- соціалізуюча (соціально-адаптуюча);
- організаційно-практична;
- координуюча;
- компенсаційна;
- контролююча.
- Структура, зміст та організація роботи Шкільної країни «Дивосвіт»
- Структура Шкільної країни «Дивосвіт» є динамічною, являє собою поєднання колективів за віком та різновікових колективів, співробітництво різних поколінь (класні органи, комітети, рада лідерів).
- Початковий ступінь учнівського самоврядування навчального закладу здійснюється на рівні класу, вищий – на рівні навчального закладу.
- Основними напрямами діяльності Шкільної країни «Дивосвіт» є:
- широке залучення дітей та учнівської молоді до активної участі у житті колективу, громади;
- розкриття, самовдосконалення, самореалізація особистості, її моральний, духовний, фізичний та соціальний розвиток;
- захист прав та інтересів членів свого колективу;
- організація життя та діяльності свого колективу;
- організація просвітницької роботи серед однолітків;
- підготовка до дорослого життя, орієнтовний вибір майбутньої професії;
- формування національної самосвідомості, активної громадянської позиції, лідерських якостей, здатності до управлінської діяльності.
- Вищим органом Шкільної країни «Дивосвіт» є конференція, куди обираються представники від кожного класу, де затверджується Положення та Статут про учнівське самоврядування навчального закладу, визначається його структура, заслуховується звіт і плани учнівського самоврядування на навчальний рік. Конференція проводяться не рідше одного разу на рік.
- Виконавчий орган учнівського самоврядування (рада лідерів) формується терміном не менше, ніж на один рік, шляхом голосування на засіданні ради лідерів учнівського самоврядування.
- Кількісний склад виконавчого органу учнівського самоврядування визначається в залежності від кількості 1-11 класів та учнів у загальноосвітньому навчальному закладі.
- Виконавчий орган учнівського самоврядування обирає президента та формує сузір’я: спортсменів, правоохоронців, волонтерів, талантів, журналістів, планує та затверджує свою діяльність.
2.7. (а). Президент, заступник і секретар учнівського самоврядування можуть бути обрані шляхом проведення загальношкільних виборів (відповідно до Положення про вибори).
2.8. Засідання органу учнівського самоврядування проводиться не рідше одного разу на місяць і вважається правомірним, якщо на засіданні присутні дві третини його членів.
2.9. Кількість сузір’їв, їх назви, коло обов’язків та завдання визначає виконавчий орган учнівського самоврядування за погодженням з адміністрацією навчального закладу. Кожний підрозділ на першому організаційному засіданні обирає голову і заступника, планує свою роботу. Засідання сузірї'ів проводяться не рідше одного разу на два місяці.
2.10. Перелік питань, що належать до компетенції виконавчого органу учнівського самоврядування та план роботи узгоджують з адміністрацією навчального закладу.
2.11. На засідання виконавчого органу учнівського самоврядування можуть запрошуватись керівники первинних осередків, учні (за необхідністю), вчителі, представники адміністрації навчального закладу, батьки.
2.12. Гласність шкільної країни «Дивосвіт» забезпечується шляхом оперативного доведення інформації про прийняті рішення через керівників первинних осередків та висвітленням цих питань через засоби інформації навчального закладу (пресу (стіннівки), повідомлення на спеціальному стенді учнівського самоврядування тощо).
3. Педагогічний колектив і учнівське самоврядування
Педагогічний колектив, керівництво навчального закладу сприяють організації і вдосконаленню учнівського самоврядування, надають необхідну інформацію про організацію навчально-виховного процесу, співпрацюють у вирішенні всіх питань життя колективу, надають учнівському активу всебічну допомогу.
3.1. Взаємовідносини між учнівським самоврядуванням та адміністрацією, педагогічною радою, іншими об’єднаннями й організаціями створюються на основі принципів взаємоповаги, толерантності та співпраці.
3.2. Директор навчального закладу призначає з числа своїх заступників, педагогів - консультантів, які мають право дорадчого голосу і допомагають учням у вирішенні проблемних питань, спрямовують роботу органів шкільної країни «Дивосвіт».
4. Первинні осередки в учнівському самоврядуванні
4.1. Головною структурною одиницею учнівського самоврядування є клас. Самоврядування у класах має аналогічну структуру відповідно до структури виконавчого органу учнівського самоврядування навчального закладу.
4.2. Вищим органом учнівського самоврядування класу є збори, на яких шляхом головування обирається голова, його заступник та відповідальні за окремі сфери діяльності.
4.3. Збори класу проводяться не менше одного разу на місяць.
Після завершення різних видів роботи підбиваються підсумки, планується робота на майбутнє.
5. Права і обов’язки членів органів учнівського самоврядування
5.1. Члени шкільної країни «Дивосвіт» мають права та обов’язки, якими наділені учні загальноосвітніх навчальних закладів, згідно з законодавством України, Статутом навчального закладу та даним Положенням.
5.2. Члени шкільної країни «Дивосвіт» мають право:
- обирати і бути обраними до будь-якого органу учнівського самоврядування;
- звертатися до будь-якого органу учнівського самоврядування і отримувати відповідь по суті питань;
- брати активну участь у діяльності органів учнівського самоврядування та його підрозділів.
5.3. Позбавлення членства в органах учнівського самоврядування допускається у випадках, якщо член виконавчого органу учнівського самоврядування:
- порушує правила внутрішнього розпорядку;
- не систематично виконує свої обов’язки;
- вибуває з навчального закладу.
5.4. У разі кількісної зміни в органах учнівського самоврядування учні повинні впродовж десяти днів обрати іншого члена з того ж первинного осередку.